1.500 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ!

Nedir Bu Polifenol Mucizesi?


Nedir Bu Polifenol Mucizesi?

Zeytin ağacına ölümsüz ağaç dendiğini duymuş olabilirsiniz. Yüzyıllık yaşı, tecrübesi ve deneyimi ile tarihe konu olan ağacın nadir de olsa binlerce yıl yaşadığı da bilinir. Peki nedir bu etkiyi yaratan mucize bir bakalım.

Polifenol bitkilerin içinde bulunan doğal kimyasallara verilen isimdir. Mikro besinler olarak da adlandırılabilir. Kelime anlamı Yunanca Pollus yani çok kelimesine fenol eklenmesiyle oluşturulmuştur. Polifenol hücreleri korur ve genç kalmasını sağlar. Zeytin ağacı ölümsüzlüğünü bu moleküle borçludur. Yapraklarında, zeytinlerinde ve dallarında polifenol çeşitlerinden “oleuropein” bulunur. Ağaca zarar verecek herhangi bir etkiyi ortadan kaldırabilecek özelliklere sahiptir.

Zeytinyağı ile Polifenol İlişkisi

Zeytin ağacının bu moleküle sahip olduğunu belirtmiştik. Zeytinyağını diğer yağlardan farklı kılan da polifenol içeren tek yağ olmasıdır. Zeytinyağının antioksidan içeriği de bu molekülden gelir. Polifenolun zeytinyağı üretiminde zarar görmeden işlenebilmesi için büyük bir emek ve zaman verilir. Zeytinyağının oluşumu belli bir ısının altında olmak zorundadır. Çünkü 27 derecenin üzerinde bir sıcaklık polifenolün antioksidan özelliğini bozmakla birlikte asit ve peroksitlerin çoğalmasına neden olur. Üretime kadar kadar güneşle temas etmemeli, zirai ilaç kullanılmamalıdır. Zeytinyağındaki polifenollerin diğer gıdalardaki polifenollere göre emilimi yaklaşık 50 kat daha fazladır. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin başlıcası olarak zeytinyağı belirtilebilir.

Polifenol’ün Bize Olan Faydaları

Ağaca ölümsüzlüğü veren molekül bize neler yapmaz ki! Zeytinyağına faydalarını veren polifenol molekülünün bizdeki etkileri:

  • Hücreleri serbest radikal hasarına karşı korur, yaşlanmanın etkilerini geciktirir.
  • Sağlıksız hücreyi tespit ederek ortadan kaldırır; bu nedenle kansere karşı koruma sağlar.
  • Beyin sağlığını korur.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Ağrıyı ve acıyı dindirir.
  • Stresi azaltır.
  • Polifenol kolestrol dengesini düzenler.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yüksek polifenollü zeytinyağlarının içeriğinde A,D,E ve K vitaminleri bulunur. Bu sayede ciltler ve saçlar doğal yollarla nemlendirilebilir.

 

Sağlık İçin Bir Miktar Zeytinyağı

Zeytinyağını tanıdıkça daha da seviyor insan. İçeriğindeki sağlıklı içerikler sayesinde bize olan faydası oldukça fazla. Balıkesir ve körfezi zeytin, zeytinyağı için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Halil Esen zeytinyağları da yüksek polifenol içeriği ve saflığıyla sofralara sağlığı sunuyor. Emek verilen, özenle hazırlanan zeytinyağları her öğününüze bir kaşık ekleyebilirseniz daha dengeli bir yaşam sürebilirsiniz. Düzenli tüketimiyle zamanla etkilerini fark edersiniz. 


ROSELİVE KEÇİ SÜTLÜ KREM (100 ML) S00213545
ROSELİVE KEÇİ SÜTLÜ KREM (100 ML)
99,90 TL150,00 TL
%33 Yeni İndirimli
ROSELİVE AYNI SEFA KREMİ (100 ML) S00216462
ROSELİVE AYNI SEFA KREMİ (100 ML)
99,90 TL150,00 TL
%33 Yeni İndirimli
Takipte Kalın